URART

URART; 1972 senesinde, estetik kusursuzluk kadar itinalı araştırmayı da temel alan bir vizyonla yola çıktı. Yakın Ön Asya kültürleri ve Anadolu uygarlıklarının eşsiz eserlerinin birebir uygulama ve yorumlarını, 1985 yılından itibaren koleksiyonlar halinde derlemeye başladı.

Urart, ilk günden bu yana özgün bir detayı arayan, estetik ve kültürel değerlere önem veren bir hedef kitle ile buluşuyor. Urart ’ın özgün ve çağdaş tasarımları, güncel gelişmelere uyum sağlarken geleneği de onurlandırıyor. Kullanıcısının kişiliğiyle bağ kuran, her zaman kullanılan, hayatın içinde ve zamansız tasarımlar üretiyor. Yıllar içinde karakteristik özelliklerini titizlikle koruyarak, çağdaş ve yenilikçi bir çizgide gelişti. Urart tasarımları, geçmişin yaratıcı birikimini gelecek kuşaklara aktarmayı sürdürüyor, geçmişle ilişkilerimizi her boyutta zenginleştiriyor.

EROL SAĞMANLI

Lisans eğitimini Philadelphia 'da ki Wharton  School, University of Pennsylvania ’da ekonomi  bölümünde, yüksek lisansını London School of Economics 'te tamamladı.

Tasarıma ve sanata ilgisi, zaman içinde estetik birikimleri ile farklı kültürel öğeleri harmanlayıp yenilikler yaratma tutkusuna dönüştü. O dönemde yolları Urart ile  kesişti. 1972 yılında Kabaş ailesinin kurduğu URART ’a, 1984 yılında yurtdışına açılma isteğiyle ortaklıkla başladı. Perspektifi; yeniliklere uyum sağlayabilmek ve yaratıcı olmak, bunu da prensiplerinden ödün vermeden gerçekleştirmekti. URART tüm bunları kapsıyordu. 1986 yılında şirketi devraldı ve kendini tasarım dünyasında buldu.

Takip eden onlarca sene içerisinde; Urart ’ın özgün ve çağdaş tasarımları ile geçmişin kültürel ve estetik mirasını gelecek kuşaklara aktaran bir ekol yaratmıştır.